Samtec, Inc. SFMC-120-02-S-D
SFMC-120-02-S-D picture photo
Mfg. Part Number
SFMC-120-02-S-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
SFMC-120-02-S-D.pdf
Availability of SFMC-120-02-S-D
QUANTITY
SFMC-120-02-S-D Order Process
Ship out your order
Specifications of SFMC-120-02-S-D
Internal Part NumberEIS-SFMC-120-02-S-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesTiger Eye™ SFMC
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFMC-120-02-S-D
Related LinksSFMC-12, SFMC-120-02-S-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFMC-120-02-S-D Details Description
Related parts for SFMC-120-02-S-D
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 18MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W T18 datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf