Cornell Dubilier Electronics SFP37S10K238B-F
SFP37S10K238B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFP37S10K238B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFP37S10K238B-F.pdf
Availability of SFP37S10K238B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFP37S10K238B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFP37S10K238B-F
Internal Part NumberEIS-SFP37S10K238B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.870" Dia (47.50mm), Lip
Height - Seated (Max)2.500" (63.50mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFP37S10K238B-F
Related LinksSFP37S1, SFP37S10K238B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFP37S10K238B-F Details Description
Related parts for SFP37S10K238B-F
MOSFET N-CH 50V 8.5A SOT263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL80101A datasheet.pdf
MILCONNECTOR ECE096 datasheet.pdf
DIODE MODULE 50V 100A 2TOWER datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC FLASH SER 4MB 50MHZ SPI 8SOIC datasheet.pdf