Vishay/BCcomponents SFR16S0001003JA100
SFR16S0001003JA100 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001003JA100
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001003JA100.pdf
Availability of SFR16S0001003JA100
QUANTITY
SFR16S0001003JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001003JA100
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001003JA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001003JA100
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001003JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001003JA100 Details Description
Related parts for SFR16S0001003JA100
IC REG LDO 10V 0.1A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf
IC BUS TRCVR 3-ST 16BIT 56VFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.25 OHM 1% 50W datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 RCPT 1X6 LTGY B/6 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf