Vishay/BCcomponents SFR16S0002059FR500
SFR16S0002059FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002059FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002059FR500.pdf
Availability of SFR16S0002059FR500
QUANTITY
SFR16S0002059FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002059FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002059FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002059FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002059FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002059FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002059FR500
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" STACKER datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 13X0.078" BLK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
10BASED-T ETHERNET CONTROLLER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 50W TO204AD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 6SOT23 datasheet.pdf