Vishay/BCcomponents SFR16S0008251FR500
SFR16S0008251FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0008251FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0008251FR500.pdf
Availability of SFR16S0008251FR500
QUANTITY
SFR16S0008251FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0008251FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0008251FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0008251FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0008251FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0008251FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0008251FR500
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMC datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 947MHZ 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 24POS .156 WW GOLD datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS6128 datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf