FFF SFR20R-1STE1LF
SFR20R-1STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFR20R-1STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.80MM R/A
Datasheet Download
SFR20R-1STE1LF.pdf
Availability of SFR20R-1STE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFR20R-1STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR20R-1STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFR20R-1STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFR Series 05/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFR
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.098" (2.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR20R-1STE1LF
Related LinksSFR20R-, SFR20R-1STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFR20R-1STE1LF Details Description
Related parts for SFR20R-1STE1LF
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN TERM HSG W/RAMP 15POS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GROMMET 0.688" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf