Vishay/BCcomponents SFR2500001050FR500
SFR2500001050FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001050FR500
Brief Description
RES 105 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001050FR500.pdf
Availability of SFR2500001050FR500
QUANTITY
SFR2500001050FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001050FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001050FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001050FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001050FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001050FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001050FR500
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SGL LV SC70-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL NON-INV 6ULLGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
EXTENDED HEIGHT, 4 POLE/10 AMP, datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf