Vishay/BCcomponents SFR2500001208JR500
SFR2500001208JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001208JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001208JR500.pdf
Availability of SFR2500001208JR500
QUANTITY
SFR2500001208JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001208JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001208JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001208JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001208JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001208JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001208JR500
CONN HEADER 2MM 10POS VERT .112" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XPC GAUGE VACUUM GAUGE datasheet.pdf
TERMINATION PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 23A 1.18 MOHM datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf