Vishay/BCcomponents SFR2500002670FR500
SFR2500002670FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002670FR500
Brief Description
RES 267 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002670FR500.pdf
Availability of SFR2500002670FR500
QUANTITY
SFR2500002670FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002670FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002670FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002670FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002670FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002670FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002670FR500
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND SILVER 500' datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 16POS VERT 2MM datasheet.pdf
PLUGGABLE SURGE ARRESTER datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22K OHM 1% 30W datasheet.pdf
BOARD EVAL FT800 3.5 LCD BLK BZL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.72K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM datasheet.pdf