Vishay/BCcomponents SFR2500005103JA500
SFR2500005103JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005103JA500
Brief Description
RES 510K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005103JA500.pdf
Availability of SFR2500005103JA500
QUANTITY
SFR2500005103JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005103JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005103JA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005103JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500005103JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005103JA500 Details Description
Related parts for SFR2500005103JA500
CONN RECEPT 120POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf