Vishay/BCcomponents SFR25H0001152FR500
SFR25H0001152FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001152FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001152FR500.pdf
Availability of SFR25H0001152FR500
QUANTITY
SFR25H0001152FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001152FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001152FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001152FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001152FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001152FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001152FR500
TWEEZER CYLNDR BARREL VERT 4.72" datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf