Vishay/BCcomponents SFR25H0002403JA500
SFR25H0002403JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002403JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002403JA500.pdf
Availability of SFR25H0002403JA500
QUANTITY
SFR25H0002403JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002403JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002403JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002403JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002403JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002403JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0002403JA500
RES ARRAY 5 RES 22 OHM 10SRT datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26H/MC26M/X datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LENS FOR CREE MX-6 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.155" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 143MA 17.9 OHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 110POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf