Vishay/BCcomponents SFR25H0003008JR500
SFR25H0003008JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0003008JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0003008JR500.pdf
Availability of SFR25H0003008JR500
QUANTITY
SFR25H0003008JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0003008JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0003008JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0003008JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0003008JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0003008JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0003008JR500
SWITCH 10 PS DIP J-LEAD SLD SMD datasheet.pdf
VARISTOR 35V 280A 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 41W datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK BOOST INV PWM 12ML datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf