Vishay/BCcomponents SFR25H0004709JR500
SFR25H0004709JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004709JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004709JR500.pdf
Availability of SFR25H0004709JR500
QUANTITY
SFR25H0004709JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004709JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004709JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004709JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004709JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004709JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0004709JR500
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC VIDEO DVR 6DB CLAMP 8-MSOP datasheet.pdf
LIMIT SWITCH HEAVY DUTY datasheet.pdf
4.2MM WTB RAHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
IC DDR 256MB 200MHZ 2.5V 60BGA datasheet.pdf