FFF SFW12S-2STME1LF
SFW12S-2STME1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW12S-2STME1LF
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD
Datasheet Download
SFW12S-2STME1LF.pdf
Availability of SFW12S-2STME1LF
QUANTITY
SFW12S-2STME1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW12S-2STME1LF
Internal Part NumberEIS-SFW12S-2STME1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW12S-2STME1LF
Related LinksSFW12S-, SFW12S-2STME1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW12S-2STME1LF Details Description
Related parts for SFW12S-2STME1LF
TRIAC ALTERNISTOR 800V 40A TO218 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 34GB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:18 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 11.5V 80A datasheet.pdf
RING INSULKRIMP H/D datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NUT SETTER HEX SCKT 7/32" 3.62" datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf