FFF SFW20R-2STAE5LF
SFW20R-2STAE5LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW20R-2STAE5LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 20POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW20R-2STAE5LF.pdf
Availability of SFW20R-2STAE5LF
QUANTITY
SFW20R-2STAE5LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW20R-2STAE5LF
Internal Part NumberEIS-SFW20R-2STAE5LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW20R-2STAE5LF
Related LinksSFW20R-, SFW20R-2STAE5LF Datasheet, FFF Distributor
SFW20R-2STAE5LF Details Description
Related parts for SFW20R-2STAE5LF
RES 44.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 10W STER 48TQFP datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
REAR SHEAR DEPRESSOR datasheet.pdf
6 PIN SUBMINIATURE PLUG KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf