FFF SFW27R-2STE1
SFW27R-2STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFW27R-2STE1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 27POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW27R-2STE1.pdf
Availability of SFW27R-2STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW27R-2STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW27R-2STE1
Internal Part NumberEIS-SFW27R-2STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions27
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW27R-2STE1
Related LinksSFW27R, SFW27R-2STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFW27R-2STE1 Details Description
Related parts for SFW27R-2STE1
IC MPU I960 16MHZ 84PLCC datasheet.pdf
CABLE SCSI II HD50M/M 10' datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC DO204AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
8+8 DIL MALE HORIZ F/LATCH datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf