Epson SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS
SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS
Related LinksSG-636PCE 10, SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 10.0000MC0:ROHS
FIXED IND 470UH 640MA 160 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC FLEXPC LP/S CLK P4 64-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC 350VDC datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf