Amphenol Industrial SG3100E-28-51S
SG3100E-28-51S picture photo
Mfg. Part Number
SG3100E-28-51S
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SG3100E-28-51S.pdf
Availability of SG3100E-28-51S
QUANTITY
SG3100E-28-51S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3100E-28-51S
Internal Part NumberEIS-SG3100E-28-51S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-51
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3100E-28-51S
Related LinksSG3100E, SG3100E-28-51S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3100E-28-51S Details Description
Related parts for SG3100E-28-51S
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 1.5A 20-280VAC RNDM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 99MM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.29A 120 MOHM datasheet.pdf