Infineon Technologies SGP30N60HS
SGP30N60HS picture photo
Mfg. Part Number
SGP30N60HS
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 41A 250W TO220-3
Datasheet Download
SGP30N60HS.pdf
Availability of SGP30N60HS
QUANTITY
SGP30N60HS Order Process
Ship out your order
Specifications of SGP30N60HS
Internal Part NumberEIS-SGP30N60HS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Feb/2015
Revision of Retracted Parts 06/Feb/2015
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)41A
Current - Collector Pulsed (Icm)112A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.15V @ 15V, 30A
Power - Max250W
Switching Energy1.15mJ
Input TypeStandard
Gate Charge141nC
Td (on/off) @ 25°C20ns/250ns
Test Condition400V, 30A, 11 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGP30N60HS
Related LinksSGP30, SGP30N60HS Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SGP30N60HS Details Description
Related parts for SGP30N60HS
CONV DC-DC 120W 48VIN 1.8V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATR DIFF W/STROBES 8SO datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED 0.56" CA datasheet.pdf
L37-3F W/ADH FOR LKX8-PWXX-0024 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 237MA 280 MOHM datasheet.pdf