Cornell Dubilier Electronics SH3R3M160ST
SH3R3M160ST picture photo
Mfg. Part Number
SH3R3M160ST
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
SH3R3M160ST.pdf
Availability of SH3R3M160ST
QUANTITY
SH3R3M160ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH3R3M160ST
Internal Part NumberEIS-SH3R3M160ST
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)60.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH3R3M160ST
Related LinksSH3R3, SH3R3M160ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH3R3M160ST Details Description
Related parts for SH3R3M160ST
CAP TANT 10UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 32STSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
NON.INS.FLG .187 LOWER INDENT datasheet.pdf
60738-4 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER ARM datasheet.pdf
RES 8.377K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS PINS datasheet.pdf