Vishay/Siliconix SI4390DY-T1-E3
SI4390DY-T1-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SI4390DY-T1-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 8.5A 8SOIC
Datasheet Download
SI4390DY-T1-E3.pdf
Availability of SI4390DY-T1-E3
QUANTITY
SI4390DY-T1-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4390DY-T1-E3
Internal Part NumberEIS-SI4390DY-T1-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Fabracation Changes09/Jul/2014
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.5 mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max1.4W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4390DY-T1-E3
Related LinksSI4390D, SI4390DY-T1-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI4390DY-T1-E3 Details Description
Related parts for SI4390DY-T1-E3
REGULATOR 1.8V 8AMP VERT W/TABS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 20POS datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2.5 datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR 16C 16#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
IC SENSOR MULTICHIP XZAXIS 24QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf