| Internal Part Number | EIS-SI7900AEDN-T1-E3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Arrays | |
| Series | TrenchFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) Common Drain | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 26 mOhm @ 8.5A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 900mV @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 16nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | - | |
| Power - Max | 1.5W | |