SiTIME SIT3809AC-G-18SM
SIT3809AC-G-18SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-G-18SM
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-G-18SM.pdf
Availability of SIT3809AC-G-18SM
QUANTITY
SIT3809AC-G-18SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-G-18SM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-G-18SM
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-G-18SM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-G-18SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-G-18SM Details Description
Related parts for SIT3809AC-G-18SM
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 150 OHM 225W datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 5MM VERTICAL 5V datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf