SiTIME SIT9003AC-8-25DD
SIT9003AC-8-25DD picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-8-25DD
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT9003AC-8-25DD.pdf
Availability of SIT9003AC-8-25DD
QUANTITY
SIT9003AC-8-25DD Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-8-25DD
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-8-25DD
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9003
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.50%, Center Spread
Current - Supply (Max)4.1mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.2µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-8-25DD
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-8-25DD Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-8-25DD Details Description
Related parts for SIT9003AC-8-25DD
Z89321/371 DSP FAMILY EMULATOR datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24172-706 5V datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 485MA 950 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PNL MNT 110V YELLOW 5MM datasheet.pdf