Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-24-19SA(014)
SJT06RT-24-19SA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-24-19SA(014)
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-24-19SA(014).pdf
Availability of SJT06RT-24-19SA(014)
QUANTITY
SJT06RT-24-19SA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-24-19SA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-24-19SA(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-24-19SA(014)
Related LinksSJT06RT-24, SJT06RT-24-19SA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-24-19SA(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-24-19SA(014)
PWR SUP BRD MNT 15V 5.0W .33A datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 28V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
ACS CAP 653 250V IP54 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf