Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-24-29PA(014)
SJT06RT-24-29PA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-24-29PA(014)
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-24-29PA(014).pdf
Availability of SJT06RT-24-29PA(014)
QUANTITY
SJT06RT-24-29PA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-24-29PA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-24-29PA(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-24-29PA(014)
Related LinksSJT06RT-24, SJT06RT-24-29PA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-24-29PA(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-24-29PA(014)
FIXED IND 270UH 25MA 25 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-MSOP datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE .075" DIA IMM RES datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
LCD TFT 12.1" 800X600 SVGA datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC datasheet.pdf