Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-24-61P(014)
SJT07RT-24-61P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-24-61P(014)
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-24-61P(014).pdf
Availability of SJT07RT-24-61P(014)
QUANTITY
SJT07RT-24-61P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-24-61P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-24-61P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-24-61P(014)
Related LinksSJT07RT-2, SJT07RT-24-61P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-24-61P(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-24-61P(014)
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FILTER SAW IF 168.96MHZ SMD datasheet.pdf
POT 750 OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf