Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-24-29P(014)
SJTG06RT-24-29P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-24-29P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJTG06RT-24-29P(014).pdf
Availability of SJTG06RT-24-29P(014)
QUANTITY
SJTG06RT-24-29P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-24-29P(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-24-29P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-24-29P(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-24-29P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-24-29P(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-24-29P(014)
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 19POS 2.54MM datasheet.pdf
ADAPTOR BOARD DUAL AMP MSOP datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 12M datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 6A DO214AB datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 36R 5.5KV BOLT- datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 590NM 40MCD YLW datasheet.pdf
25+25 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf