Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-24-35SA(014)
SJTP00RT-24-35SA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-24-35SA(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
SJTP00RT-24-35SA(014).pdf
Availability of SJTP00RT-24-35SA(014)
QUANTITY
SJTP00RT-24-35SA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-24-35SA(014)
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-24-35SA(014)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-24-35SA(014)
Related LinksSJTP00RT-2, SJTP00RT-24-35SA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-24-35SA(014) Details Description
Related parts for SJTP00RT-24-35SA(014)
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MODULE DC BRUSHLESS MOTOR datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
RAILROAD TERMINAL (16-14) HD datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf