Amphenol Aerospace Operations SJTP02RE-24-35S
SJTP02RE-24-35S picture photo
Mfg. Part Number
SJTP02RE-24-35S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
SJTP02RE-24-35S.pdf
Availability of SJTP02RE-24-35S
QUANTITY
SJTP02RE-24-35S Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP02RE-24-35S
Internal Part NumberEIS-SJTP02RE-24-35S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP02RE-24-35S
Related LinksSJTP02R, SJTP02RE-24-35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP02RE-24-35S Details Description
Related parts for SJTP02RE-24-35S
DIODE ZENER 15V 220MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.35A 6USON datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MODULE MALE 3POS CRIMP datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,10HP 7.5KW datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC641LP4E datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf