Littelfuse SK012DTP
SK012DTP picture photo
Mfg. Part Number
SK012DTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 1000V 12A TO-252
Datasheet Download
SK012DTP.pdf
Availability of SK012DTP
QUANTITY
SK012DTP Order Process
Ship out your order
Specifications of SK012DTP
Internal Part NumberEIS-SK012DTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State1000V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)20mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.6A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)20µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK012DTP
Related LinksSK01, SK012DTP Datasheet, Littelfuse Distributor
SK012DTP Details Description
Related parts for SK012DTP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR21 10MM datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 750MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 45MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 1.8 OHM datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 15PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf