Infineon Technologies SKW30N60HS
SKW30N60HS picture photo
Mfg. Part Number
SKW30N60HS
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 41A 250W TO247-3
Datasheet Download
SKW30N60HS.pdf
Availability of SKW30N60HS
QUANTITY
SKW30N60HS Order Process
Ship out your order
Specifications of SKW30N60HS
Internal Part NumberEIS-SKW30N60HS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Feb/2015
Revision of Retracted Parts 06/Feb/2015
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)41A
Current - Collector Pulsed (Icm)112A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.15V @ 15V, 30A
Power - Max250W
Switching Energy1.15mJ
Input TypeStandard
Gate Charge141nC
Td (on/off) @ 25°C20ns/250ns
Test Condition400V, 30A, 11 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)125ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SKW30N60HS
Related LinksSKW30, SKW30N60HS Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SKW30N60HS Details Description
Related parts for SKW30N60HS
CONN PLUG WATERPROOF 24POS FMALE datasheet.pdf
IC FAILSAFE W/RELAY DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V SOP4 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 18SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HAN 16B-HSE-R-NPTF 1" datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf