Littelfuse SL1021B500R
SL1021B500R picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B500R
Brief Description
GDT 500V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
SL1021B500R.pdf
Availability of SL1021B500R
QUANTITY
SL1021B500R Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B500R
Internal Part NumberEIS-SL1021B500R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B500R
Related LinksSL102, SL1021B500R Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B500R Details Description
Related parts for SL1021B500R
CONV DC-DC PROGRAM 45W 1.3/3.5 datasheet.pdf
IC MPU RESET 1.575V SOT23-6 datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 150 OHM 1% datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 49MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 100' datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR LN 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf