Littelfuse SLD11U-017
SLD11U-017 picture photo
Mfg. Part Number
SLD11U-017
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC AXIAL
Datasheet Download
SLD11U-017.pdf
Availability of SLD11U-017
QUANTITY
SLD11U-017 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD11U-017
Internal Part NumberEIS-SLD11U-017
Standard Package800
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)280.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD11U-017
Related LinksSLD11, SLD11U-017 Datasheet, Littelfuse Distributor
SLD11U-017 Details Description
Related parts for SLD11U-017
IC INTERFACE SAM/SIM DUAL TQFP-48 pin datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DC-DC CONV W/CHRG PUMP 24TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
25.4MM X 39.37MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf