Cornell Dubilier Electronics SLPX271M200A1P3
SLPX271M200A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX271M200A1P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLPX271M200A1P3.pdf
Availability of SLPX271M200A1P3
QUANTITY
SLPX271M200A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX271M200A1P3
Internal Part NumberEIS-SLPX271M200A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX271M200A1P3
Related LinksSLPX271, SLPX271M200A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX271M200A1P3 Details Description
Related parts for SLPX271M200A1P3
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 720MA 470 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
2POS,8MM HV,CABLE ASSY datasheet.pdf