Cornell Dubilier Electronics SLPX391M315E3P3
SLPX391M315E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX391M315E3P3
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
SLPX391M315E3P3.pdf
Availability of SLPX391M315E3P3
QUANTITY
SLPX391M315E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX391M315E3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX391M315E3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX391M315E3P3
Related LinksSLPX391, SLPX391M315E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX391M315E3P3 Details Description
Related parts for SLPX391M315E3P3
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE PTFE FILM 3" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIT TORX T20 1.93" 2/PK datasheet.pdf
RES 13K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCP SS 41POS SQ FLG WO/PIN datasheet.pdf