Cornell Dubilier Electronics SLPX822M063E4P3
SLPX822M063E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX822M063E4P3
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLPX822M063E4P3.pdf
Availability of SLPX822M063E4P3
QUANTITY
SLPX822M063E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX822M063E4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX822M063E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)49 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX822M063E4P3
Related LinksSLPX822, SLPX822M063E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX822M063E4P3 Details Description
Related parts for SLPX822M063E4P3
FIBERSNAKE 3/16" 100' W/CAGE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5GHZ W-LAN SMD datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 520MA 1.15 OHM datasheet.pdf