Copal Electronics SM-42TA204
SM-42TA204 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TA204
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TA204.pdf
Availability of SM-42TA204
QUANTITY
SM-42TA204 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TA204
Internal Part NumberEIS-SM-42TA204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TA204
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TA204
Related LinksSM-42, SM-42TA204 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TA204 Details Description
Related parts for SM-42TA204
IC BUFF DVR TRI-ST N-INV 5TSOP datasheet.pdf
IC MON TRPL SPPLY MICROPWR 8MSOP datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING BLACK 50M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 150 OHM 12W datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC AMP LNA GAAS 24SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 1000VDC datasheet.pdf