Copal Electronics SM-42TB500
SM-42TB500 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TB500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TB500.pdf
Availability of SM-42TB500
QUANTITY
SM-42TB500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TB500
Internal Part NumberEIS-SM-42TB500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TB500
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TB500
Related LinksSM-42, SM-42TB500 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TB500 Details Description
Related parts for SM-42TB500
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 1W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
POT 150 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO213AA datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY,DC,1M,FO+POW-MM- datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf