Copal Electronics SM-43TB200
SM-43TB200 picture photo
Mfg. Part Number
SM-43TB200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-43TB200.pdf
Availability of SM-43TB200
QUANTITY
SM-43TB200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-43TB200
Internal Part NumberEIS-SM-43TB200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-43TB200
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-43TB200
Related LinksSM-43, SM-43TB200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-43TB200 Details Description
Related parts for SM-43TB200
IC CTRLR PWM VOLTAGE MON 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS FMAL W/O COUPLING datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 39K OHM 16SOIC datasheet.pdf