Stackpole Electronics Inc. SM4527JTR680
SM4527JTR680 picture photo
Mfg. Part Number
SM4527JTR680
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 5% 2W 4527
Datasheet Download
SM4527JTR680.pdf
Availability of SM4527JTR680
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM4527JTR680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4527JTR680
Internal Part NumberEIS-SM4527JTR680
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.476" L x 0.272" W (12.10mm x 6.90mm)
Height0.165" (4.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4527JTR680
Related LinksSM4527, SM4527JTR680 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4527JTR680 Details Description
Related parts for SM4527JTR680
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 336K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T/SP11T datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
26500 41C 41#20 P TH RECP WC datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD R FLOA G TIN IN datasheet.pdf
Complete Dual, 16-Bit, High Accuracy, Serial Input, [5V DACs IC datasheet.pdf