Copal Electronics SM4ETA101
SM4ETA101 picture photo
Mfg. Part Number
SM4ETA101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM4ETA101.pdf
Availability of SM4ETA101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM4ETA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4ETA101
Internal Part NumberEIS-SM4ETA101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.193" L x 0.177" W x 0.146" H (4.90mm x 4.50mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4ETA101
Related LinksSM4E, SM4ETA101 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM4ETA101 Details Description
Related parts for SM4ETA101
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CROSS CONNECTOR/BRIDGE 4POS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V SHTDN LP 28SOIC datasheet.pdf
IC 16BIT BUFF/LINE DRIVER 52QFP datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW 1005 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 2% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf