Stackpole Electronics Inc. SM6227FTR249
SM6227FTR249 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FTR249
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.249 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FTR249.pdf
Availability of SM6227FTR249
QUANTITY
SM6227FTR249 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FTR249
Internal Part NumberEIS-SM6227FTR249
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FTR249
Related LinksSM6227, SM6227FTR249 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FTR249 Details Description
Related parts for SM6227FTR249
IC DETECTOR OVER VOLTAGE 5TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 30PSIG 1/2NPT .5-4.5V 12" datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT USA RCM4100 datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CUSTOM UMQ MAT 47.5"X60.5" SPCL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf