Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J13C-E3/5A
SMA5J13C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J13C-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMA
Datasheet Download
SMA5J13C-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J13C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J13C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J13C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J13C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J13C-E3/5A
Related LinksSMA5J13, SMA5J13C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J13C-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J13C-E3/5A
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.52"L X 1.77"W datasheet.pdf
FTG REDUCER RACEWAYS 10-3 OFFWHT datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 30 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL 6.30" datasheet.pdf