Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J20C-E3/61
SMA5J20C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J20C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA
Datasheet Download
SMA5J20C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J20C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J20C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J20C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J20C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J20C-E3/61
Related LinksSMA5J20, SMA5J20C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J20C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J20C-E3/61
IDC CABLE - MKC50K/MC50M/MPK50K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 54A I-PAK datasheet.pdf
VARISTOR 162V 250A 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 31POS CBL MNT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 2A datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 7.24MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
ABDECKKAPPE HAN 10 HPR, H.BF. KU datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf