Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J26CA-E3/5A
SMA5J26CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J26CA-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA
Datasheet Download
SMA5J26CA-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J26CA-E3/5A
QUANTITY
SMA5J26CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J26CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J26CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J26CA-E3/5A
Related LinksSMA5J26, SMA5J26CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J26CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J26CA-E3/5A
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 730MA 735 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TV 30C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
6,8UF 160V 8X11,5 datasheet.pdf