Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J6.5C-E3/61
SMA5J6.5C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J6.5C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA
Datasheet Download
SMA5J6.5C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J6.5C-E3/61
QUANTITY
SMA5J6.5C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J6.5C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J6.5C-E3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J6.5C-E3/61
Related LinksSMA5J6., SMA5J6.5C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J6.5C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J6.5C-E3/61
IDC CABLE - MKS60K/MC60F/MCG60K datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V DO213AB datasheet.pdf