Microsemi Commercial Components SMAJ170E3/TR13
SMAJ170E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ170E3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 304VC SMAJ
Datasheet Download
SMAJ170E3/TR13.pdf
Availability of SMAJ170E3/TR13
QUANTITY
SMAJ170E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ170E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMAJ170E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp304V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ170E3/TR13
Related LinksSMAJ170, SMAJ170E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMAJ170E3/TR13 Details Description
Related parts for SMAJ170E3/TR13
TVS DIODE 128VWM 207VC DO201AE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DRAWER 22.1X17.4X8.8" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8MSOP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 18"X54" datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf