Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ51AHE3/5A
SMAJ51AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ51AHE3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ51AHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ51AHE3/5A
QUANTITY
SMAJ51AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ51AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ51AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ51AHE3/5A
Related LinksSMAJ51, SMAJ51AHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ51AHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ51AHE3/5A
RES SMD 18 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
LAMP SOCKET BI-PIN 5MM NYLON WHT datasheet.pdf
3-AXIS MAG SENSOR 16 PIN LPCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 15A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TFLEX XS450 18" X 18" datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf